Ekumenizmus

XV. NAPS Medzinárodný ekumenický koncert 2019
22. 9. 2019

Aj v roku 2019 vyvrcholila letná kultúrna sezóna v Bratislave medzinárodným ekumenickým koncertom, ktorý organizoval Inštitút NAPS – Naše Aktivity Pre Slovensko. Charitatívne a nekomerčné podujatie, ktoré umením spája a prehlbuje dialóg medzi národmi a náboženstvami, podporilo v jeho doterajšej histórii už mnoho domácich i zahraničných osobností.

Ekumenický koncert, ktorý sa tradične koná pod záštitou hierarchov piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce na Slovensku, sa v roku 2019 uskutočnil v nádherných priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave v nedeľu 22. septembra 2019. Otvárací príhovor slávnostného večera poskytol Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup a predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre ekumenizmus, ktorý na príklade viacerých katolíckych svätcov vyzdvihol obetu vlastného života ako formu jedinečného spôsobu ekumenizmu.

„Dnešný koncert chce byť posolstvom, ktoré nás dvíha v kontemplácii kamsi vyššie – k Stvoriteľovi,“ povedal počas koncertu zakladateľ a riaditeľ Inštitútu NAPS, Peter Solej a slovami Biblie parafrázoval, že ľudia na podujatie neprichádzajú vyhľadávať či až hádzať do seba kamene – akoby niekto z nás bol bez viny – ale naplniť ruky láskou, prosbou i vďačnosťou.

Na podujatí vystúpili viacerí poprední slovenskí umelci. Medzi nimi spevácky zbor Lúčnica, ale aj operní sólisti: Marianna Gelenekyová, Alena Kropáčková, Roman Krško či Pavol Remenár. Spevy východných kresťanov ponúkol Kvintet sv. Michala Archenjela, ale aj svetovo známy Zbor sv. Efréma z Budapešti. Židovskými spevmi obohatila koncert Karin Sarkisjan, rodáčka z Arménska. Celý ekumenický večer v Redute doprevádzal orchester Sinfonietta Bratislava pod dirigentskou taktovkou popredného slovenského dirigenta Adriana Kokoša.

Moderátorom ekumenického koncertu bol aj v tomto roku obľúbený slovenský moderátor a držiteľ anketového ocenenia OTO, Ľubomír Bajaník. Poslanie koncertu, ktorého záznam odvysiela RTVS na programe Dvojka 1. novembra 2019, podporili aj tentokrát nielen predstavitelia cirkví, ale i diplomati viacerých krajín. Záver podujatia patril už tradične požehnaniu hierarchov kresťanských cirkví a modlitbe zástupcu židovskej náboženskej obce.

Záštitu nad NAPS ekumenickým koncertom 2019 prevzali:

Jeho Excelencia Monsignor Ján Orosch,
trnavský rímskokatolícky arcibiskup
a predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre ekumenizmus,

dôstojný pán Ivan Eľko,
generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku
a predseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike,

Jeho Vysokopreosvietenosť vladyka Ján Babjak,
arcibiskup prešovský a metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku,
člen Kongregácie Svätej Stolice pre východné cirkvi,

veľadôstojný pán László Fazekas,
biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v Slovenskej republike,
a podpredseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike,

Jeho Blaženosť vladyka Rastislav,
arcibiskup prešovský a metropolita
Pravoslávnej cirkvi Českých krajín a Slovenska,

vážený pán Pavol Traubner,
čestný predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí na Slovensku.


Mediálnymi partnermi podujatia v roku 2019 boli::

Rozhlas a televízia Slovenska,
televízia TA3,
Tlačová agentúra Slovenskej republiky,
týždenník Slovenka,
portál výveska.sk