Vernisáž výstavy „Stretli sa kvôli Bohu“
Výstava dokumentuje významné momenty z 15 medzinárodných ekumenických koncertov Inštitútu NAPS.
V utorok 10. mája 2022 sa v rekonštruovanej šaštínskej synagóge, národnej kultúrnej pamiatke, uskutočnila vernisáž fotografií, ktoré predstavujú zahraničné i domáce osobnosti náboženského a civilného života. Vystavené portréty, ktoré zhotovili najmä Oles Cheresko a Viktor Ďuraš, zachytávajú predovšetkým predstaviteľov piatich najväčších kresťanských cirkví u nás – rímskokatolíckej, evanjelickej augsburského vyznania, gréckokatolíckej, reformovanej i pravoslávnej, ako aj židovskej náboženskej obce. Zobrazené osobnosti pochádzajú nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Izraela, Maďarska, Rakúska, Spojených štátov amerických, Sýrie, Ukrajiny či Vatikánu.
Na vernisáži vystúpili s pozdravným slovom viaceré osobnosti. „Prvý slovenský eurokomisár, Ján Figeľ, zdôraznil význam náboženstva v celosvetovom priestore. Čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, prof. Pavel Traubner, upozornil v kontexte holokaustu na hroziace zlo nenávisti a intolerancie aj v dnešnom svete a vyjadril radosť, že môže podporovať ekumenické snaženia Inštitútu NAPS už od jeho založenia v roku 2004. Aktuálnosť a význam ekumenických aktivít NAPS zdôraznil i biskupský vikár Ordinariátu ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR, kňaz Peter Nižník,“ povedal pre médiá zakladateľ a riaditeľ Inštitútu NAPS, Peter Solej (35).
„Veľmi si vážime, že sme mohli túto výstavu, ktorá je prvým ekumenickým podujatím v historickej šaštínskej synagóge, zorganizovať spoločne s miestnymi aktivistami a finančnou podporou Národnej banky Slovenska. Ďakujem diplomatovi a fotografovi Pavlovi Demešovi, že prijal kurátorstvo nad touto výstavou a pani Alenke Heribanovej za moderovanie celého podujatia.,“ doplnil Solej. Zakladateľ NAPS s manželkou Lenkou prejavili vďaku kurátorovi a moderátorke počas podujatia aj venovaním pápežských ružencov, ktoré im osobne daroval Svätý Otec František počas jedného z ich šiestich doterajších osobných stretnutí.
Vernisáž fotografií, na ktorej zazneli kresťanské i židovské spevy v podaní multižánrovej speváčky Jany Orlickej v hebrejskom, arabskom i aramejskom jazyku, vyvrcholila pietnou spomienkou na obete práve prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine. Kým všetci prítomní zapaľovali obetné sviece, šaštínskou synagógou znela ukrajinská náboženská pieseň „Cez pole Ukrajiny išla Božia Matka“ v podaní talentovaného ukrajinského tenoristu Vasyla Alekseieva. Vernisáže sa zúčastnili aj členky Medzinárodného ženského klubu, medzi ktorými boli manželky viacerých veľvyslancov pôsobiacich na Slovensku.