16. októbra 2019

Inštitút NAPS oslávil 15. výročie svojho vzniku u pápeža Františka

image

Členovia Rady Inštitútu NAPS, manželia Peter a Lenka Solejovci, sa v tomto týždni zúčastnili Generálnej audiencie, ktorú na Námestí sv. Petra vo Vatikáne udelil pápež František. V závere audiencie sa osobne stretli s pápežom a v krátkom rozhovore poďakovali za možnosť 15 rokov služby prostredníctvom práce a aktivít Inštitútu NAPS.

„Svätému Otcovi sme poďakovali za Božie požehnanie, vďaka ktorému Inštitút NAPS – Naše Aktivity Pre Slovensko realizuje nekomerčné apolitické aktivity na Slovensku už pätnásť rokov,“ povedal pre médiá zakladateľ a riaditeľ Inštitútu NAPS Peter Solej. „Svätý Otec nám daroval svoje solideo (bielu pápežskú čiapočku, ktorú nosí na hlave) a veľmi ochotne udelil svoje apoštolské požehnanie do ďalších rokov činnosti NAPS,“ doplnil Solej, ktorý s spolu s manželkou stretol s pápežom Františkom už šiesty krát.

Inštitút NAPS založil Peter Solej pred pätnástimi rokmi, vtedy ako najmladší autor odbornej knihy na Slovensku i vo svete. Nezisková organizácia, ktorá sídli v Marianke, realizuje svoju činnosť v oblasti ekumenizmu, vzdelávania i kultúry. Aktivity občianskeho združenia sa v minulosti uskutočnili vo viacerých slovenských mestách. V roku 2012 sa NAPS stal historicky prvým partnerom medzinárodného centra dialógu Al Liqa’a, ktorý v Bejrúte ustanovil a založil melchitský patriarcha za pomoci sultána Ománu. Všetky doterajšie podujatia inštitútu boli realizované bez vstupných poplatkov, resp. za dobrovoľný príspevok, výťažok z ktorého putoval na charitu. Čestným členom NAPS je aj slovenský exprezident Rudolf Schuster. Najvýznamnejšou a pravidelnou aktivitou inštitútu NAPS je Medzinárodný ekumenický koncert, ktorého cieľom je umením spájať a prehlbovať dialóg a toleranciu medzi národmi a náboženstvami.

Fotoalbum z audiencie

Archív správ