Knihy

image

Prvou aktivitou NAPS bolo vydanie odbornej knihy Liturgické predmety gréckokatolíkov na Slovensku, ktorá uzrela svetlo sveta 11. novembra 2004 pri príležitosti výročí od beatifikácií prešovských gréckokatolíckych biskupov – mučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka. Spoločná publikácia najmladšieho autora odbornej knihy Petra Soleja a univerzitného profesora teológie Vojtecha Boháča približuje čitateľovi jednotlivé prvky byzantského obradu a svoje požehnanie jej udelili najvyšší hierarchovia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, prešovský eparcha vladyka Ján Babjak a košický exarcha vladyka Milan Chautur. Morálnou záštitou podporil vydanie knihy aj prvý slovenský prezident pán Michal Kováč, vicepremiér SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny pán Pál Csáky a slovenský minister kultúry pán Rudolf Chmel. Generálnu finančnú záštitu nad vydaním knihy prevzal rezort financií pod vedením podpredsedu vlády a ministra, pána Ivana Mikloša.

image

Oficiálna prezentácia knihy, pri vydávaní ktorej spojili s autormi svoje sily viaceré osobnosti, bola spojená s ďakovnou liturgiou v staroslovienskom jazyku, ktorú v prešovskom Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa celebrovali traja gréckokatolícki biskupi z Českej i Slovenskej republiky spoločne s tromi desiatkami kňazov za speváckeho doprovodu prešovských bohoslovcov zo Zboru sv. Romana Sladkopevca. Výtlačky knihy o sakrálnom umení byzantských katolíkov venoval prešovský eparcha vladyka Ján Babjak všetkým gréckokatolíckym biskupom Európy počas ich stretnutia, ktoré sa konalo v októbri 2005 v Prešove.

image

12. apríla 2005 sa na knižnom trhu objavila publikácia Slovenské platidlá, ktorá bola reakciou na Solejovu prvotinu Prehľad slovenskej meny 1993-2002. Autor si jej vydaním vo februári 2002 vyslúžil titul najmladšieho autora odbornej knihy. V knihe z roku 2005 sa podrobnejšie venoval charakteristike ochranných prvkov papierových peňazí so zameraním na slovenské bankovky ako aj jednotlivým aspektom slovenského obehového i pamätného mincovníctva. Záštitu nad knihou prevzal podpredseda vlády a minister hospodárstva SR pán Pavol Rusko. Pri príležitosti jej oficiálnej prezentácie bolo v bratislavskom Hoteli Carlton odovzdané aj prvé čestné členstvo v občianskom združení NAPS. Kniha následne získala ocenenie v podobe jej zaradenia Ministerstvom školstva SR medzi doplnkovú učebnú literatúru na slovenských základných a stredných školách.

image

V nadväznosti na záujem numizmatikov o autorovu publikáciu Prehľad medailérskej tvorby kremnickej mincovne 1993-2002, ktorá bola vydaná pri príležitosti 675. výročia od založenia Mincovne Kremnica v novembri 2002 pod záštitou prezidenta SR pána Rudolfa Schustera, prišla v septembri 2007 na trh reprezentačná publikácia Krása zakliata v kove.

image

V tejto knihe sa autor širšie zameral na prezentáciu novodobých zlatých a strieborných razieb nielen z emisného plánu najstaršej nepretržite pracujúcej mincovne na svete, ale aj na dokumentovanie takzvaných súkromných razieb, ktoré od vzniku demokratickej Slovenskej republiky opustili brány kremnickej mincovne. Publikácia Krása zakliata v kove je venovaná pamiatke troch návštev pápeža Jána Pavla II. na Slovensku, čo dokumentuje aj pozlátený žetón, ktorý sa nachádza v obálke knihy. Záštitu nad publikáciou prevzal slovenský minister hospodárstva pán Ľubomír Jahnátek, a rovnako ako jeho vládny kolega, minister výstavby a regionálneho rozvoja SR, pán Marian Janušek, ju využíval na reprezentáciu Slovenska v zahraničí. Prezentácia kniha sa uskutočnila 6. septembra 2007 na Bratislavskom hrade a bola spojená s organovým koncertom univerzitného profesora Jána Vladimíra Michalka.

image

Výtlačok tejto publikácie prijali do daru viaceré svetové osobnosti. Medzi nimi všetci doterajší prezidenti SR, český prezident Václav Klaus, maďarský prezident János Áder, holandská kráľovná Beatrix, jordánsky kráľ Abdullah II., nórsky kráľ Harald V., španielsky kráľ Juan Carlos I., americký prezident Barack Obama i pápeži Benedikt XVI. a František.

image

Autor Peter Solej sa so Slovenskou korunou rozlúčil vydaním svojej šiestej knihy, reprezentačnej publikácie Slovenská koruna 1993-2008, ktorej obsah tvoria nielen informácie o slovenskom peňažníctve v novodobej histórii, ale aj informácie o spoločnej európskej mene a ochranných prvkoch EUR. Edícii reprezentačnej knihy udelil svoju záštitu predseda vlády SR, ktorá priviedla krajinu do eurozóny, pán Robert Fico. Prezentácia knihy sa uskutočnila v Bratislave 3. decembra 2008 za účasti viacerých osobností a bola spojená s koncertom a cappella formácie Close Harmony Friends.

image

Pred tým, ako bola kniha uvedená na slovenský trh, prevzal od autora prvý výtlačok publikácie pán prezident SR Ivan Gašparovič v Prezidentskom paláci.

image