9. októbra 2018

Členovia Inštitútu NAPS u pápeža Františka spolu so sýrskou mystičkou Myrnou Nazzour

Rím, Taliansko – Členovia Rady Inštitútu NAPS sa v októbri 2018 zúčastnili ďakovnej púte, ktorú organizovalo Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove pri príležitosti 200. výročia od zriadenia Prešovskej eparchie a ďalších významných výročí, ktoré si slovenskí gréckokatolíci pripomínajú v tomto roku. Peter Solej s manželkou Lenkou cestovali do Ríma spoločne so sýrskou mystičkou Myrnou Nazzour. Vyvrcholením ich trojdňovej návštevy bolo osobné prijatie u pápeža Františka vrámci osobitnej audiencie, ktorú udelila Hlava Katolíckej cirkvi gréckokatolíkom zo Slovenska.

image

„Som veľmi vďačný, že so súhlasom a požehnaním metropolitu gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, arcibiskupa Jána Babjaka SJ, a patriarchu melchitskej gréckokatolíckej cirkvi na celom Blízkom Východe, vladyku Jozefa Absiho, mohol byť Inštitút NAPS hostiteľom pani Myrny Nazzour v Ríme a že sme spolu s manželkou mohli doprevádzať túto vzácnu ženu na jej historicky prvé osobné stretnutie s pápežom Katolíckej cirkvi. Svätý Otec povedal počas nášho krátkeho rozhovoru, že vie o udalostiach v Souffanieh a do Sýrie poslal svoje solideo, teda bielu pápežskú čiapočku, ktorú nosí na hlave,“ povedal pre médiá zakladateľ Inštitútu NAPS, Peter Solej. Zároveň doplnil, že v prítomnosti arcibiskupa Jána Babjaka v krátkosti pripomenul aj medzinárodné ekumenické aktivity slovenského inštitútu. „Spoločne s manželkou sme mali milosť a česť stretnúť sa s pápežom Františkom už štvrtý raz. Aj tentoraz som prosil pápeža o apoštolské požehnanie pre prácu NAPS,“ dodal Solej.

image

Sýrska mystička Myrna Nazzour, ktorá pochádza zo Souffanieh v Damašku, zavítala na Slovensko už viackrát. Počas viacerých verejných stretnutí spoluorganizovaných opakovane aj Inštitútom NAPS vydávala pani Myrna svedectvo o osobných dejinách, ktoré s ňou robí Boh už 35 rokov. Hovorila o znakoch – oleji, zjaveniach, extázach, stigmách či uzdraveniach. „Všetko toto je znakom Božej prítomnosti medzi nami. Tie konkrétne znaky sa môžu jedného dňa ukončiť. Ale dôležitejšie je posolstvo, ktoré nám Boh posiela skrze tieto znaky. Každý z nás má nejaké poslanie, ale vieme ho odkryť, len keď máme v srdci lásku,“ hovorila Myrna Nazzour. Zdôrazňovala hodnotu a poslanie manželstva a rodiny a poslanie pracovať na jednote. Venovala sa aj zmyslu utrpenia, rôznym prekážkam, ktoré Boh dovolí v našom živote. „Prekážka je ako most, ktorý musíme prejsť a sme bližšie k Bohu,“ zdôrazňovala.

Fotoalbum z návštevy

Video z audiencie

Archív správ