XV. NAPS Medzinárodný ekumenický koncert 2019

image

NAPS Medzinárodné ekumenické koncerty už roky podporuje aj čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku, prof. Pavol Traubner, s manželkou.

image

Členovia Rady NAPS mali česť privítať aj predsedu Rady Konferencie biskupov Slovenska pre vedu vzdelanie a kultúru, J. E. Mons. Františka Rábeka.

image

Moderátorom ekumenického koncertu bol aj v tomto roku obľúbený slovenský moderátor a držiteľ anketového ocenenia OTO, Ľubomír Bajaník.

image

Otvárací príhovor slávnostného večera poskytol J. E. Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup a predseda Rady Konferencie biskupov Slovenska pre ekumenizmus, ktorý na príklade viacerých katolíckych svätcov vyzdvihol obetu vlastného života ako formu jedinečného spôsobu ekumenizmu.

image

image

Spevácky zbor Lúčnica je súčasťou Umeleckého súboru Lúčnica už od jeho vzniku v roku 1948. Svoju umeleckú kariéru v ňom začínali viaceré hviezdy operného neba, medzi nimi aj Edita Gruberová, Lucia Poppová či Magdaléna Blahušiaková. Počas ekumenického koncertu predstavil poslucháčom spevy Rímskokatolíckej tradície.

image

image

Dielo Mária Ochrana od Mikuláša Schneidera Trnavského zaspieval sólista Opery Slovenského národného divadla, pán Pavol Remenár.

image

image

Spevy Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania priblížili diela slovenského hudobného skladateľa, Víťazoslava Kubičku. Odzneli v podaní barytonistu Romana Krška, ktorý je hosťujúcim sólistom Slovenského národného divadla a sopranistky Marianny Gelenekyovej.

image

image

image

image

Interpretácia sakrálnych piesní kresťanského východu je poslaním Zboru svätého Efréma z Budapešti. Teleso je laureátom viacerých medzinárodných ocenení a jeho spev poznajú nielen poslucháči zo Strednej Európy, ale už aj v metropolách akými sú Berlín, Moskva, Paríž, Rím, Buenos Aires či Abu Dhabí.

image

image

image

image

Riaditeľ NAPS Peter Solej sa počas koncertnej prestávky zhováral aj s osobitným vyslancom EÚ pre náboženskú slobodu Jánom Figeľom, trnavským arcibiskupom Jánom Oroschom a vdp. Ľubomírom Urbančokom, tajomníkom otca arcibiskupa.

image

Poslanie večera podporil aj nemecký veľvyslanec na Slovensku, J. E. pán Joachim Bleicker a vedúci Kancelárie prezidenta SR pán Štefan Rozkopál.

image

image

image

Oslavovať Nebeského Otca bolo cieľom aj spevov Reformovanej kresťanskej cirkvi. A to v podaní talentovanej a úspešnej mezzosopranistky Aleny Kropáčkovej. Absolventka bratislavského konzervatória je laureátkou viacerých speváckych ocenení. Veľký úspech zožala v júni 2018, keď sa stala semifinalistkou prestížnej súťaže Hans Gabor Belveder v Lotyšsku.

image

image

image

image

Hĺbavú atmosféru spevov východných kresťanov vytvorili počas koncertu aj členovia Kvintetu svätého Michala Archanjela, ktorý pôsobí pri pravoslávnych cirkevných obciach v Banskej Bystrici a vo Zvolene.

image

Karin Sarkisjan pochádza z Arménska. Vysokú školu muzických umení v odbore kompozícia absolvovala priamo v Jerevane. Žánrovo pôsobí prevažne v oblasti world music a na ekumenickom koncerte spievala tri židovské piesne.

image

image

Celý ekumenický večer v Redute doprevádzal orchester Sinfonietta Bratislava pod dirigentskou taktovkou popredného slovenského dirigenta Adriana Kokoša.

image

image

„Dnešný koncert chce byť posolstvom, ktoré nás dvíha v kontemplácii kamsi vyššie – k Stvoriteľovi,“ povedal počas koncertu zakladateľ a riaditeľ Inštitútu NAPS, Peter Solej a slovami Biblie parafrázoval, že ľudia na podujatie neprichádzajú vyhľadávať či až hádzať do seba kamene – akoby niekto z nás bol bez viny – ale naplniť ruky láskou, prosbou i vďačnosťou.

image

image

Požehnanie J. E. Mons. Jána Oroscha, trnavského arcibiskupa a predsedu Rady Konferencie biskupov Slovenska pre ekumenizmus.

image

Požehnanie dôstojného pána Júliusa Fila, emeritného generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku.

image

Požehnanie Jeho Preosvietenosti vladyku Petra Rusnáka, bratislavského gréckokatolíckeho eparchu.

image

Požehnanie podpredsedu Synody a zástupcu biskupa Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku, veľadôstojného pána Róberta Gérešiho.

image

Požehnanie protojereja Milana Gerku, tajomníka Posvätnej synody Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku.

image

Modlitba pána Pavla Traubnera, čestného predsedu Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku.

image

Úplný záver podujatiu patril spevu štátnej hymny Slovenskej republiky v podaní spevákov Zboru Lúčnica a operných sólistov.

image

image

image