XI. NAPS Medzinárodný ekumenický koncert 2015

image

20. septembra 2015 sa v koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave uskutočnil už jedenásty ročník NAPS Medzinárodného ekumenického koncertu, ktorého poslaním je umením spájať ľudí, prehlbovať dialóg a podporovať toleranciu medzi národmi a stúpencami rozličných náboženských tradícií. Koncert bol aj záverečným podujatím jubilejného, 40. ročníka Kultúrneho leta a hradných slávností Bratislava 2015.

Podujatie sa už tradične konalo pod záštitou najvyšších predstaviteľov piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce na Slovensku. Inštitút Naše Aktivity Pre Slovensko (NAPS) ho v tomto roku organizoval spoločne s Magistrátom Hlavného mesta SR Bratislavy a s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom.

image

„Kto chce pochopiť hudbu, nepotrebuje ani tak sluch, ako srdce. Náš ekumenický koncert má túžbu dotknúť sa sŕdc všetkých ľudí dobrej vôle. Prispievajú k tomu desiatky umelcov i predstavitelia náboženstiev,“ uviedol pre médiá zakladateľ Inštitútu NAPS, Peter Solej. Ako doplnil, doteraz sa na koncerte zúčastnili umelci z deviatich krajín a podporu mu prejavili viaceré svetové autority. Na piaty ročník podujatia poslal telegram pápež Benedikt XVI, v roku 2012 bol koncert konaný v období predsedníctva Cyperskej republiky v Rade EÚ a zúčastnil sa ho aj legát jordánskeho princa. Deviaty ročník bol zase oficiálnym podujatím košického Stretnutia biskupov východných katolíckych cirkví Európy. Na minulý, jubilejný ročník koncertu, zaslali posolstvá aj maďarský president János Áder a líder pravoslávnych veriacich na celom svete, Ekumenický patriarcha Bartolomej I.

image

Na tohtoročnom koncerte zazneli kresťanské i židovské spevy vo viacerých jazykoch. Prezentovali ich speváci zo Slovenska, Čiech i Maďarska. Umeleckým hosťom večera bol sólista Opery SND Pavol Remenár. V závere podujatia udelili biskupi kresťanských cirkví požehnania v piatich jazykoch a modlitbou sa k nim pridal aj rabín židovskej náboženskej obce.

image

Myšlienku podujatia ocenil vo svojom pozdravnom liste aj prezident SR Andrej Kiska. „V podujatiach ako je toto, vidím obrovský zmysel. Práve tu je spolupráca, vzájomná úcta a snaha potešiť iných hmatateľná,“ napísal prezident. Koncertu sa spolu s predstaviteľmi štátnej správy či akademickej obce zúčastnili aj veľvyslanci a diplomati 14 krajín.

image

Záštitu nad NAPS ekumenickým koncertom 2015 prevzali:

Jeho Excelencia Monsignor Stanislav Zvolenský,
arcibiskup a metropolita Bratislavskej rímskokatolíckej arcidiecézy,
predseda Konferencie biskupov Slovenska,

Jeho Excelencia dôstojný pán Miloš Klátik,
generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku
a predseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike,

Jeho Vysokopreosvietenosť vladyka Ján Babjak,
arcibiskup prešovský a metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku,
člen Kongregácie Svätej Stolice pre východné cirkvi,

veľadôstojný pán László Fazekas,
biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v Slovenskej republike,
a podpredseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike,

Jeho Blaženosť vladyka Rastislav,
arcibiskup prešovský a metropolita
Pravoslávnej cirkvi Českých krajín a Slovenska,

vážený pán Pavel Traubner,
čestný predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí na Slovensku.

image

image

Mediálneho partnerstva podujatia sa zhostili:

Rozhlas a televízia Slovenska,
televízia TA3,
televízia LUX,
Tlačová agentúra Slovenskej republiky,
týždenník Slovenka,
mesačník METROPOLA,
mesačník DIMENZIE,
mesačník inba,
portál výveska.sk

Fotoalbum z podujatia