XII. NAPS Medzinárodný ekumenický koncert 2016

Vyvrcholením kultúrnej sezóny hlavného mesta SR bol aj v roku 2016 NAPS Medzinárodný ekumenický koncert. 18. septembra sa v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave uskutočnil už jeho dvanásty ročník. Tretí rok po sebe bol tento koncert, ktorého poslaním je umením spájať ľudí, prehlbovať dialóg a podporovať toleranciu medzi národmi a náboženstvami, záverečným podujatím Kultúrneho leta a hradných slávností v Bratislave. Podujatie oficiálne otvoril primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal.

image

Koncert sa už tradične konal pod záštitou najvyšších predstaviteľov piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce na Slovensku. Inštitút Naše Aktivity Pre Slovensko (NAPS) ho aj v tomto roku organizoval spoločne s Magistrátom Hlavného mesta SR Bratislavy a s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom.

image

„Keď pápež František navštívil počas Svetových dní mládeže konaných v Krakove aj koncentračný tábor Osvienčim, zotrval v ňom v tichosti… Pozývam nás všetkých, aby sme spoločne vo chvíľke ticha kontemplovali a odovzdali Bohu všetky naše radosti a túžby, ale aj bolesti a trápenia. Pomyslime na chvíľu i na národy, ktoré žijú v nepokoji a vojnách,“ uviedol vo svojom príhovore zakladateľ Inštitútu NAPS, Peter Solej. Pre médiá dodal, že ekumenický koncert inštitútu je založený na tolerancii, ktorej menovateľom sú biblické hodnoty úcty a priateľstva vychádzajúce zo židovsko-kresťanskej tradície nášho územia.

image

Tohtoročný koncert sa po prvýkrát v jeho histórii konal pod spoločným patronátom prezidentov dvoch krajín: maďarského prezidenta Jánoša Ádera a slovenského prezidenta Andreja Kisku. Zazneli na ňom kresťanské i židovské spevy vo viacerých jazykoch. Prezentovali ich speváci pochádzajúci zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Rakúska, Ruska i Kazachstanu. Na podujatí vystúpili aj sólisti Opery SND Eva Hornyaková a Pavol Remenár. V závere podujatia udelili hierarchovia kresťanských cirkví požehnania v piatich jazykoch a modlitbou sa k nim pridal aj rabín židovskej náboženskej obce. Koncertu sa zúčastnili veľvyslanci a zástupcovia vedúcich diplomatických misií 23 krajín. Podujatie svojou osobnou prítomnosťou podporila aj ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

image

Záštitu nad NAPS ekumenickým koncertom 2016 prevzali:

Jeho Excelencia Monsignor Stanislav Zvolenský,
arcibiskup a metropolita Bratislavskej rímskokatolíckej arcidiecézy,
predseda Konferencie biskupov Slovenska,

Jeho Excelencia dôstojný pán Miloš Klátik,
generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku
a predseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike,

Jeho Vysokopreosvietenosť vladyka Ján Babjak,
arcibiskup prešovský a metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku,
člen Kongregácie Svätej Stolice pre východné cirkvi,

veľadôstojný pán László Fazekas,
biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v Slovenskej republike,
a podpredseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike,

Jeho Blaženosť vladyka Rastislav,
arcibiskup prešovský a metropolita
Pravoslávnej cirkvi Českých krajín a Slovenska,

vážený pán Pavel Traubner,
čestný predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí na Slovensku.

image

image

Mediálneho partnerstva podujatia sa zhostili:

Rozhlas a televízia Slovenska,
televízia TA3,
televízia LUX,
Tlačová agentúra Slovenskej republiky,
týždenník Slovenka,
mesačník METROPOLA,
mesačník DIMENZIE,
mesačník inba,
portál výveska.sk

Fotoalbum z podujatia