Jubilejný X. NAPS Medzinárodný ekumenický koncert 2014

image

Bratislava – Jubilejným desiatym ročníkom NAPS Medzinárodného ekumenického koncertu si v pondelok 15. 09. 2014 v historickej budove Slovenského národného divadla v Bratislave pripomenul Inštitút NAPS desať rokov od svojho vzniku. Slávnostný koncert, na ktorom vystúpili umelci zo Slovenska, Maďarska i Rakúska podporil dialóg a toleranciu medzi národmi a stúpencami rozličných náboženských tradícií ako záverečné podujatie Kultúrneho leta a hradných slávností Bratislava 2014. „Medzinárodný ekumenický koncert je najvýznamnejším každoročným podujatím nášho inštitútu, ktorého aktivity sa sústreďujú v oblasti vzdelávania, kultúry a prehlbovania ľudských práv,“ uviedol pre médiá zakladateľ občianskeho združenia Peter Solej.

image

Podujatie sa už tradične koná pod záštitou najvyšších predstaviteľov piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce na Slovensku. Koncert otvoril svojim príhovorom primátor hlavného mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik. Duchovným slovom pozdravil hostí aj predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Myšlienku a význam podujatia ocenili aj maďarský prezident János Áder a duchovný vodca pravoslávnej cirkvi na svete, Ekumenický patriarcha Bartolomej I. Konštantinopolský, ktorí poslali na koncert svoje telegramy.

image

V kultúrnej časti programu vystúpilo vyše 200 umelcov. Zbor Chorus Salvatoris, ktorý nadväzuje na stáročnú tradíciu liturgickej hudby v bratislavskom jezuitskom kostole, predniesol prostredníctvom diel W. A. Mozarta, C. Monteverdiho či Slovenky Márie Jašurdovej sakrálne spevy rímskokatolíckej cirkvi. Vyše osemdesiat mladých spevákov zboru Chorus Comenianus, ktorý pôsobí pri Evanjelickom gymnáziu Jána Amosa Komenského v Košiciach, dorazilo na podujatie priamo z umeleckého sústredenia na slnkom zaliatej Makarskej riviére. Mladí speváci obohatili ekumenický večer o tri spevy, ktoré boli bezpochyby známe nielen veriacim Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania. Krásu východného liturgického spevu priblížili návštevníkom koncertu pätnásti speváci Zboru sv. Efréma z Budapešti reprezentujúci gréckokatolícku cirkev i členovia Metropolitného vzdelávacieho chóru Pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Zo zahraničia sa umelecky prezentoval aj historický zbor Kantus pôsobiaci pri Reformovanom kolégiu v Debrecíne a hlavný kantor Židovskej náboženskej obce vo Viedni, Shmuel Barzilai.

image

Záver aj tohtoročného slávnostného koncertu patril požehnaniu biskupov kresťanských cirkví a modlitbe židovského rabína vo viacerých jazykoch. Bodkou galavečera, ktorý moderovala známa slovenská moderátorka, Jarmila Lajčáková Hargašová, bol spev Hallelujah v podaní členov všetkých zúčastnených speváckych zborov za doprovodu košického orchestra Musica Iuvenalis. Záznam z koncertu odvysiela Slovenská televízia v nedeľu 12. októbra 2014 v popoludňajších hodinách na programe STV2.

image

Pri príležitosti desiateho výročia od svojho vzniku vydalo občianske združenie aj reprezentačnú publikáciu, ktorá približuje výsledky jeho doterajšej činnosti. Jubilejného ekumenického koncertu sa v Bratislave zúčastnilo vyše 400 hostí spoločne s predstaviteľmi cirkví a veľvyslancami a vedúcimi diplomatických misií pätnástich krajín.

image

Záštitu nad jubilejným ekumenickým koncertom NAPS prevzali:

Jeho Excelencia Monsignor Stanislav Zvolenský,
arcibiskup a metropolita Bratislavskej rímskokatolíckej arcidiecézy,
predseda Konferencie biskupov Slovenska,

Jeho Excelencia dôstojný pán Miloš Klátik,
generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku
a predseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike,

Jeho Vysokopreosvietenosť vladyka Ján Babjak,
arcibiskup prešovský a metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku,
člen Kongregácie Svätej Stolice pre východné cirkvi,

veľadôstojný pán László Fazekas,
biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v Slovenskej republike,
a podpredseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike,

Jeho Blaženosť vladyka Rastislav,
arcibiskup prešovský a metropolita
Pravoslávnej cirkvi Českých krajín a Slovenska,

vážený pán Pavel Traubner,
čestný predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí na Slovensku.

image

image

Mediálneho partnerstva podujatia sa zhostili:

Rozhlas a televízia Slovenska,
televízia TA3,
televízia LUX,
Tlačová agentúra Slovenskej republiky,
týždenník Slovenka,
mesačník METROPOLA,
mesačník DIMENZIE,
mesačník inba,
portál výveska.sk

Fotoalbum z podujatia