XIII. NAPS Medzinárodný ekumenický koncert 2017

Len pár dní pred výročím smrti prvého prezidenta novodobej SR a čestného člena Inštitútu NAPS (Naše Aktivity Pre Slovensko), Michala Kováča, usporiadalo občianske združenie už trinásty ročník medzinárodného ekumenického koncertu. Predstavitelia inštitútu sa ho s priazňou rodiny zosnulého prezidenta Kováča rozhodli venovať práve jeho pamiatke. „Pán prezident Kováč sa stal čestným členom nášho inštitútu hneď v prvom roku jeho pôsobenia a symbolické venovanie nášho najväčšieho každoročného podujatia jeho pamiatke je pre nás nielen obrovskou cťou, ale aj záležitosťou našich sŕdc,“ povedal pre médiá zakladateľ Inštitútu NAPS, Peter Solej.

image

Koncert sa už tradične konal pod záštitou najvyšších predstaviteľov piatich najväčších kresťanských cirkví a židovskej náboženskej obce na Slovensku. V tomto roku sa ho zúčastnili a s príhovormi vystúpili aj pravoslávny metropolita Arsenios z Viedne, legát Ekumenického patriarchu Bartolomeja I. Konštantinopolského a prezident Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty Kresťanov, kardinál Kurt Koch. „Veľmi si vážime, že duchovný vodca pravoslávnych Kresťanov už celé desaťročie sleduje a podporuje ekumenické snaženia nášho inštitútu, ako i to, že najbližší spolupracovník pápeža v oblasti ekumenizmu prijal naše pozvanie a pricestoval na historicky prvú návštevu našej krajiny. Ďakujem týmto svetovým autoritám za ďalšiu „Našu Aktivitu Pre Slovensko,“ doplnil Solej.

image

Na koncerte zazneli kresťanské i židovské spevy vo viacerých jazykoch v podaní vyše 200 umelcov zo Slovenska i Maďarska. Medzi nimi nechýbal obľúbený Bratislavský chlapčenský zbor, či známa formácia Pressburger Klezmer Band. Umelcov doprevádzal orchester Sinfonietta pod dirigentskou taktovkou Adriana Kokoša. V závere podujatia udelili hierarchovia kresťanských cirkví požehnania v piatich jazykoch a modlitbou sa k nim pridal aj rabín židovskej náboženskej obce. Koncertu sa zúčastnili veľvyslanci a zástupcovia vedúcich diplomatických viacerých krajín. Podujatie svojou osobnou prítomnosťou podporila aj ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

image

Záštitu nad NAPS ekumenickým koncertom 2017 prevzali:

Jeho Excelencia Monsignor Stanislav Zvolenský,
arcibiskup a metropolita Bratislavskej rímskokatolíckej arcidiecézy,
predseda Konferencie biskupov Slovenska,

Jeho Excelencia dôstojný pán Miloš Klátik,
generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku
a predseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike,

Jeho Vysokopreosvietenosť vladyka Ján Babjak,
arcibiskup prešovský a metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku,
člen Kongregácie Svätej Stolice pre východné cirkvi,

veľadôstojný pán László Fazekas,
biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi v Slovenskej republike,
a podpredseda Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike,

Jeho Blaženosť vladyka Rastislav,
arcibiskup prešovský a metropolita
Pravoslávnej cirkvi Českých krajín a Slovenska,

vážený pán Igor Rintel,
predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí na Slovensku.

image

Mediálneho partnerstva podujatia sa zhostili:

Rozhlas a televízia Slovenska,
televízia TA3,
televízia LUX,
Tlačová agentúra Slovenskej republiky,
týždenník Slovenka,
mesačník METROPOLA,
mesačník inba,
portál výveska.sk

Fotoalbum z podujatia